Follow by Email

Saturday, September 24, 2011

Nasıl mason olunur ,masonların amaçları nelerdir ?

Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ancak arada kucuk farkliliklar olabilir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Tanrıya ınanmak ^^inanir gibi gorunmek(masonlara degil tabi normal insanlara )(Bu  Allah, Buda, Jesus vs...) olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, zihin kontrolu yapma, mason eylemlerine –dindar eylemlerle dinin kotu oldugunu gostermek,illuminatili film ve video yapmak) vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir..
3- Kadinlar kutsaldir mason olamaz diyen masonlar var ki aldirmayiniz , vardir, illuminati de yaparlar,sadece loca uzerinde yetkileri yoktur.  
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)^burda çok güldüm

Bunlarin haricinde bazi Buyuk Localara gore degisken kurallar vardir.

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)


Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`nin bu konudaki aciklamasi soyledir;
Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, tanriya inanan(gercek degil eheh), hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu*(gorunmek tabi )dürüst, şerefli (bak bak ne diyor)ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir.(onlarin deyimiyle ehhe , yeme yeme bak o boyle olacak:zeka kontrolu,akilsiz birakmak,iradeyi elden almak,ruh bozuklugu yapmak) Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluk sizden ne beklemektedir?

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir. ( Bu bir mason aciklamasiydi, gelelim gercek aciklamaya: vatan ulus ail eve bireysel kotulukler, ,dini kotu emellere alet etmek,manevi degerleri yok etmek, dini dinciler ile kotu gosterip insanlari dinden uzaklastirmak, sosyale gelince bunlar sosyal olur elbet, genelde sanatci olup zihin kontrolu yaparlar ,amaclari dinleri,milliyetciligi ve cinselligi yok etmektir aslinda boylece insanlarin cogalmasini onlemek , bkz: escinsel olup cogalmamak,dine inanmadigi icin intihar etmeyi ozgur kilmak,milliyetci olmayip tek millet olmak )

No comments: